Ako sa dostať z kolotoča dlhov?
Život na dlh: Zvládnem ešte jednu pôžičku naviac?
„Tá sedačka je taká luxusná a pohodlná. Kúpim ju. Na splátky a len 50 € mesačne. To nie je až tak veľa, to zvládnem. Síce už mám dve pôžičky, ale veď ich splácam. Aj kolega má úvery, aj sestra, tak prečo nie ja?“...... aj vám sa preháňajú takéto alebo podobné myšlienky v hlave? Život na dlh je súčasťou dnešnej doby. Nielen banky, ale aj predajcovia tovarov na splátky nás svojimi reklamami priam lákajú, aby sme si požičali peniaze na čokoľvek. A čítate aj tie drobné písmenká pod reklamou?Možno si poviete: „... toto je pre mňa výhodná pôžička, má nízky úrok“. A tu si musíte dať pozor! Úroková sadzba má síce silný vplyv na výhodnosť úveru, ale nie je to jediný údaj, ktorému by sme mali venovať pozornosť. Kľúčový parameter pri úvere je ročná percentuálna miera nákladov, v skratke RPMN, ktorá nám udáva úrokovú sadzbu, ale aj všetky poplatky, ktoré sú s pôžičkou spojené. Tu by sme vás chceli upozorniť aj na skryté poplatky banky.
Áno, nástrah pri úvere je veľa. Zamysleli ste sa, aký dôležitý je pre nás tento úver? Naozaj ho potrebujete? Ako si vybrať úver? 5 jednoduchých tipov - 5penazi.sk
Dali ste si na papier svoje mesačné príjmy a výdavky? Vytvárate si mesačne rezervu na nepredvídateľné udalosti? Prevyšujú vaše príjmy výdavky? Odpovedali ste na tieto otázky ÁNO? Tak potom ste na správnej ceste k uvedomeniu si svojej finančnej situácie. Dodatočné splátky – ukrojiť si niekde? Dôležité je myslieť na nečakané situácie, ktoré môžu nastať. Splátky si nastavte tak, aby ste ich mesačne zvládali splácať. Splátky úverov by nemali tvoriť viac ako 40% vášho čistého mesačného príjmu, avšak samozrejme to závisí aj od toho aký vysoký máte príjem. Ľudia s naozaj vysokým príjmom zvládnu splácať aj viac než 40% príjmu, kým ľudia s minimálnou mzdou môžu mať problém aj pri 25%. Treba myslieť aj na nečakané výdavky, ako napríklad oprava práčky, auta, pokles alebo strata príjmu.
- Sadnite si doma za stôl a spíšte si svoje príjmy a výdavky, a to všetky. Prirátajte aj také, ktoré hradíte štvrťročne, ročne, napríklad poistku za auto, za byt, životné poistenie, šport, kultúru, atď., nainštalujte si do telefónu aplikáciu Wallet, ktorá umožňuje sledovať výdavky.
- Zlúčte svoje úvery do jedného, možnosť refinancovania úverov, čím si znížite mesačné splátky.
- Stanovte si cieľ, začnite si vytvárať finančnú rezervu. Odložte si každý mesiac minimálne 10% z príjmu, aby ste si nasporili na nečakané životné situácie, rezervu do budúcna. Buďte vytrvalý a odložte si hneď z výplaty.
- Naučte sa šetriť, nájdite si na internete tipy ako ušetriť.
- Porozmýšľajte nad tým ako mať dodatočný príjem, zožeňte si brigádu, prípadne predajte nepotrebné veci, ktoré vám doma zavadzajú.
- Robte racionálne rozhodnutia, uvedomte si, či vec, ktorú si chcete kúpiť, naozaj potrebujete. Ak čerpáte na kúpu z rezervy, doplňte ju čo najskôr.
- Hlavne začnite okamžite!
Navštívte jednu z našich Bezplatných dlhových poradní, ktoré majú za cieľ pomôcť ľuďom v ťažkej finančnej situácií, poskytujú poradenstvo psychologické, ekonomické a právne. Fungovanie poradní má aj preventívny význam a odborníci vám poradia ako zmierniť negatívne dopady vašej celkovej situácie a zlepšiť si životnú úroveň.
Ing. Slavka Litvíková, dlhová poradkyňa